İçeriğe geç

Php sınıf örneği

PHP’de bir sınıf oluşturmak için class anahtar kelimesini kullanırız. Sınıflar, bir nesne veya nesneler kümesinin özelliklerini ve davranışlarını tanımlamak için kullanılır. İşte bir PHP sınıf yapısı örneği:class Araba { // Özellikler (properties) public $marka; public $model; public $yil; // Metotlar (methods) public function bilgileriGoster() { echo "Araba Markası: {$this->marka}, Modeli: {$this->model}, Yılı: {$this->yil}"; } public function calistir() { echo "{$this->marka} arabası çalıştırıldı!"; } }

Yukarıdaki kod, Araba adında bir sınıf oluşturur. Bu sınıfın üç özelliği (marka, model, yil) ve iki metodu (bilgileriGoster(), calistir()) vardır.

Sınıflar, nesnelerin özelliklerini (properties) ve davranışlarını (methods) tanımlar. public, bu özelliklerin ve metodların sınıf dışından erişilebilir olduğunu belirtir.

Bir sınıf oluşturduktan sonra, bu sınıftan nesneler (objeler) oluşturarak sınıfın özelliklerini ve metodlarını kullanabilirsiniz. Örneğin:$araba1 = new Araba(); $araba1->marka = "Toyota"; $araba1->model = "Corolla"; $araba1->yil = 2020; $araba1->bilgileriGoster(); // Araba Markası: Toyota, Modeli: Corolla, Yılı: 2020 $araba1->calistir(); // Toyota arabası çalıştırıldı!

Bu örnekte, Araba sınıfından bir nesne oluşturulur ve özellikleri atanır. Daha sonra bu nesne üzerinden metodlar çağrılarak sınıfın davranışları gerçekleştirilir.

Kategori:PHPYazılım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.