İçeriğe geç

Session kullanarak dil çeviri örneği

Dil çevirisi yapmak için $_SESSION superglobal değişkenini kullanarak kullanıcının tercih ettiği dili saklayabiliriz. İşte bir örnek:<?php // Oturumu başlat session_start(); // Varsayılan dil ayarı $dil = 'en'; // Eğer kullanıcı tercihini belirttiyse, dil seçeneğini güncelle if (isset($_GET['dil']) && ($_GET['dil'] == 'tr' || $_GET['dil'] == 'en')) { $dil = $_GET['dil']; $_SESSION['dil'] = $dil; } elseif (isset($_SESSION['dil'])) { // Oturumda dil seçeneği varsa, onu kullan $dil = $_SESSION['dil']; } // Dil dosyası $diller = array( 'en' => array( 'welcome' => 'Welcome to our website!', 'about' => 'About Us', 'contact' => 'Contact Us' ), 'tr' => array( 'welcome' => 'Web sitemize hoş geldiniz!', 'about' => 'Hakkımızda', 'contact' => 'İletişim' ) ); // Kullanıcının seçtiği dile göre metinleri al $metinler = $diller[$dil]; // Sayfayı oluştur echo '<h1>' . $metinler['welcome'] . '</h1>'; echo '<p><a href="?dil=' . $dil . '&page=about">' . $metinler['about'] . '</a></p>'; echo '<p><a href="?dil=' . $dil . '&page=contact">' . $metinler['contact'] . '</a></p>'; ?>

Bu örnekte, kullanıcının dil tercihini $_SESSION superglobal değişkeninde saklarız. Kullanıcı dil tercihini URL parametresi olarak belirtirse veya daha önce tercih etmişse, oturum değişkenlerini kullanarak bu tercihi saklarız. Daha sonra kullanıcıya gösterilecek metinleri bu dil tercihine göre seçeriz.

Kategori:PHPYazılım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.